Podsumowanie I semestru

Podsumowanie I semestru

Po raz pierwszy od blisko 60 lat nowy rok formacyjny rozpoczął się nie w Paradyżu a w Gorzowie Wlkp. Naszym nowym domem formacyjnym stała się dawna siedziba biskupów gorzowskich przy ul. 30 stycznia. I choć od budynków pierwszej siedziby gorzowskiego seminarium (kamienice przy ul. Warszawskiej) dzieli nas kilka minut drogi, możemy powiedzieć, że wróciliśmy do korzeni. To w tej wyróżniającej się wśród pozostałych zabudowań willi braci Bahrów mieszkali pierwsi administratorzy i biskupi powojennej administracji kościelnej ziem zachodnich i późniejszej Diecezji Gorzowskiej, a po przeniesieniu stolicy diecezji do Zielonej Góry działał tu sąd kościelny. Dziś robimy wszystko, aby dom z tak bogatą historią był nie tylko pamiątką i świadectwem historii miasta i diecezji, ale przede wszystkim był prawdziwym domem dla każdego, kto odpowie na głos powołania i podejmie drogę formacji do kapłaństwa.

Co w takim razie z Paradyżem? Wciąż jest to siedziba seminarium. I choć na co dzień już nas tam nie ma, wciąż można nas spotkać czasami na ulicach Gościkowa i Jordanowa. Odbywają się tam rekolekcje na rozpoczęcie roku akademickiego i Wielkiego postu oraz dni skupienia. Również jest tam nasza biblioteka, z której zbiorów wciąż korzystamy. Liczymy takżę, że za jakiś czas, gdy pandemia już ustanie, będziemy mogli się spotkać w paradyskim Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich podczas tradycyjnych już wydarzeń jak Pielgrzymka Przyjaciół Paradyża, Akatysty czy Pielgrzymka Powołaniowa.

Niestety w pierwszych tygodniach nowego roku akademickiego usłyszeliśmy, że została nałożona na nas kwarantanna, a po kilku dniach okazało się, że część z nas niestety zachorowało na COVID. W tym miejscu chcemy bardzo podziękować wszystkim, którzy w tym czasie zaoferowali nam swoją pomoc. Gdy już w listopadzie ostatni z nas zakończył izolację, powoli wracaliśmy do normalności.

8 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej dwóch braci z roku czwartego przyjęło posługę akolitatu, a dwóch z roku piątego zostało włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. W styczniu natomiast posługiwaliśmy podczas pierwszych w naszej diecezji święceń diakona stałego.

W styczniu dotarły do nas wiadomości o śmierci bpa Adama Dyczkowskiego oraz bpa Antoniego Stankiewicza. Wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystościach pogrzebowych w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski, a następnie w gorzowskiej katedrze.

Później zostało nam już tylko zakończyć sesję egzaminacyjną a wraz z nią pierwszy semestr roku akademickiego 2020/21.