Drodzy Przyjaciele Paradyża!

W czasach postępującego niepokoju związanego z epidemią koronawirusa serdecznie Was pozdrawiam i pragnę podnieść na duchu. Nie poddawajmy się zniechęceniu. Wspólnymi siłami walczmy o dobro i szlachetność postaw – wsparci mocą Zmartwychwstałego Chrystusa.

Mając zrozumienie dla decyzji odpowiednich władz świeckich i kościelnych, pozostając w domach, a równocześnie tęskniąc za wspólnymi celebracjami w kościołach, przypomnijmy sobie słowa Jezusa: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6,6). Wydźwięk tej perykopy może stanowić pocieszenie dla tych, którzy po raz pierwszy od wielu lat nie mogli podążyć do kościoła i próbują modlić się w swoich mieszkaniach, m.in. dzięki szerokiej akcji transmisji Mszy św. oraz nabożeństw.

Prawdopodobnie – głębiej niż dotąd – uświadamiamy sobie, że ludzkie życie ma niezbywalną wartość. Należy zatem pochylić się z troską nad tymi, którzy nie mają się dobrze, których obecne wydarzenia bezpośrednio dotknęły. „Módlmy się wspólnie za chorych, za cierpiących” – apeluje papież Franciszek. Przed obrazem Pani Paradyskiej modlimy się o łaskę obecności w Królestwie Niebieskim dla zmarłych z powodu COVID-19. Prosimy o siłę cierpliwości i wytrwałości dla zarażonych oraz ich rodzin, a także osób przebywających w kwarantannie. Przez ręce Maryi powierzamy Bogu służbę zdrowia i wolontariuszy. Ponadto, codziennie o godz. 20.30 włączamy się w modlitwę różańcową w intencji ustania epidemii.

W tych dniach życzenie zdrowia nabiera nowego, wyrazistego znaczenia. Z nadzieją w sercu pragnie je wyrazić Wam także nasza wspólnota seminaryjna – pozostając podczas Triduum Paschalnego w Paradyżu. Zapewniamy Was o wdzięcznej pamięci.

Do słów pocieszenia dołącza się także ks. Grzegorz Słapek – dotychczasowy moderator grup Przyjaciół Paradyża, który od kilku tygodni piastuje urząd administratora Parafii pw. św. Elżbiety Portugalskiej w Pławiu. Obecnie zarząd naszego seminarium stanowią zatem cztery osoby. Natomiast wszystkich alumnów jest dziewiętnastu. Szczególnie pragniemy polecić Waszej modlitwie diakonów przygotowujących się do przyjęcia święceń prezbiteratu. Prosimy również o wsparcie duchowe w intencji nowych powołań do naszego seminarium.

Mam nadzieję, że dalsze przygotowania do koronacji wizerunku Matki Bożej Paradyskiej oraz nasze spotkania w domu ziarna, zostaną podjęte, kiedy tylko to będzie możliwe – oby jak najszybciej. Tymczasem pozostajemy w duchowej łączności. Zapraszam wszystkich Przyjaciół do odwiedzania nas na stronie internetowej (www.paradisus.pl), na facebooku oraz do kontaktu lub formułowania intencji za pośrednictwem maila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Zachęcam również do oglądania transmisji nabożeństw z Paradyża podczas Triduum Paschalnego (od godz. 19.00, TVP 3 Gorzów Wlkp.).

W obecnych, niełatwych czasach – niech światło nadziei Zmartwychwstania Pańskiego dodaje nam sił i pozwala z pokojem w sercu budzić się każdego dnia i spełniać to, co powinniśmy – mając w perspektywie jubileusz 30-lecia naszej wspólnoty Przyjaciół. Pozdrawiam z Paradyża!

ks. Radosław Gabrysz
Moderator Przyjaciół Paradyża