Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie - Paradyżu
Gościkowo 3 66-200 Świebodzin
Telefony : Centrala 683811021
Kancelaria rektorska 683820887   Biuro administracyjne: 683811108

Błogosławionych świąt!

kl. Wojciech Lisiewicz

b_200_200_16777215_00_images_BNGreco.jpgZ okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Czytelnikom życzymy nieustannego odkrywania obecności Emanuela – Boga z nami – a przede wszystkim codziennego doświadczania Jego miłosiernej miłości. Abyśmy umocnieni tym darem stali się apostołami Bożego miłosierdzia we wszystkich miejscach, w których żyjemy. Umiejąc dostrzegać Bożą miłość, będziemy mogli przekazywać ją dalej oraz czynić swoje serca na wzór Jego serca.

Błogosławionych świąt!

Czytaj więcej...

Adwent w seminarium

kl. Wojciech Lisiewicz

b_300_200_16777215_00_images_adwent.JPG

Roraty to specjalna Msza poświęcona Matce Bożej, która celebrowana jest tylko w adwencie. Pierwszymi skojarzeniami są wczesna pora i lampion. W seminarium klerycy przez cały rok, codziennie wstają o szóstej. Jak więc zmienia się ich życie w ostatnich czterech tygodniach przed Bożym Narodzeniem?

Czytaj więcej...

Akolitat

kl. Wojciech Lisiewicz

akolitat-77.jpgW Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny siedmiu braci z IV roku przyjęło posługę akolitatu. Mszy Świętej z obrzędem ustanowienia przewodniczył ks. bp Paweł Socha, który wygłosił okolicznościowe kazanie.

Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Mikołajkowe spotkanie z rodzicami

kl. Wojciech Lisiewicz

rodzice -06.jpgTegoroczne mikołajki były także niedzielą odwiedzin – dniem, kiedy do seminarium przyjeżdżają rodziny i przyjaciele kleryków, by zobaczyć jak wygląda życie w średniowiecznym klasztorze, o którym ich synowie, bracia i koledzy tylko opowiadają. Grudniowe odwiedziny połączone są z wywiadówką.

Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Obraz Jezusa Miłosiernego w Seminarium

kl. Radosław Zemsta

DSCF7159W dniu 29 listopada o godz. 16.00 przybył do naszego Domu obraz Jezusa Miłosiernego, który odwiedzał poszczególne parafie naszej diecezji. Na czele z Księdzem Rektorem zgromadziliśmy się przed wejściem do kościoła, aby uroczyście wnieść Go procesyjnie do naszej świątyni. Wprowadzeniu obrazu towarzyszył śpiew. Uroczyste przekazanie nastąpiło przed ołtarzem. Następnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wielkim wyróżnieniem jest fakt, iż obraz pozostanie w naszym seminarium. W ten sposób stanie się ono Domem, z którego wypływać będzie iskra Bożego Miłosierdzia na całą naszą diecezję.

Mikołajki

kl. Radosław Zemsta

mikolajki  37W dniu 28 listopada, jak co roku, odbyły się Mikołajki. Rozpoczęliśmy je o godzinie 20.00. Tradycją jest, że każdy rocznik przebiera się, aby móc w nich uczestniczyć. Przybyli do nas: JE ks. bp Stefan Regmunt oraz inni zaproszeni Goście. Spektakl trwał około półtorej godziny. Program artystyczny zaprezentowali alumni 3 roku, przygotowania trwały 2 miesiące. Jak sami przyznali po występie, był to czas wzmożonego wysiłku, odkrywania swoich talentów, głębszego poznania siebie i budowania wspólnoty. Na sali nie zabrakło radości, śmiechu, a także braw doceniających przedstawione sytuacje.

Paradyskie Kolokwium Cysterskie

kl. Dawid Klepusewicz

kolokwiparadyz -08.jpg26 listopada 2015 roku w naszym seminarium – które na mapie diecezji jest nie tylko ważnym miejscem o znaczeniu duchowym, ale i ośrodkiem intelektualnym – odbyło się sympozjum naukowe poświęcone dziedzictwu zakonu cystersów w Europie i Polsce, do którego zalicza się także klasztor w Gościkowie-Paradyżu.

Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Razem uwielbić Maryję

kl. Wojciech Lisiewicz

b_300_199_16777215_00_images_stories_wydarzenia_2015-16_akatystM2015.JPGDwudziesty trzeci raz w paradyskim kościele wybrzmiały dwadzieścia cztery zwrotki wychwalające Matkę Bożą. Na październikowy akatyst co roku do seminarium przyjeżdża kilkaset osób, by razem z klerykami w szczególny sposób uwielbić Bogarodzicę.

 

Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Zaczynamy!

kl. Wojciech Lisiewicz

inauguracja.JPGW murach Paradyża już 69 raz zabrzmiało uroczyste „Gaudeamus igitur!”. Dzisiejsza inauguracja była szczególnie ważna dla dziesięciu kleryków I roku, którzy złożyli ślubowanie i odebrali indeksy – stali się więc oficjalnie nie tylko alumnami, ale i studentami teologii.

Czytaj więcej...

Zawierzenie paradyskiego wieczernika

kl. Wojciech Lisiewicz

 

kl. Mateusz Łopatko

Przełożeni i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przybyli do rokitniańskiego sanktuarium, by zawierzyć kolejny rok akademicki Matce Cierpliwie Słuchającej. Przewodnikiem w tym przedsięwzięciu był ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz, który sam skończył to seminarium ponad 40 lat temu.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na akatyst!

kl. Wojciech Lisiewicz

akatyst2015.jpg

Wspólnota seminaryjna zaprasza na Akatyst ku czci Matki Bożej, który rozpocznie się 17 października br. o godz. 17.30. Dokładny program uroczystości znajduje się na plakacie.

Czytaj więcej...

Być radosnym realistą

kl. Wojciech Lisiewicz

b_300_0_16777215_00_images_rekolekcjepocztek2015.JPG

Mszą Świętą w środowy wieczór klerycy z Paradyża rozpoczęli nowy rok formacyjny 2015/2016. Następnego dnia zaczęły się trzydniowe rekolekcje, które prowadził ks. Piotr Gałas, rektor seminarium w Szczecinie. Po tych duchowych przygotowaniach, od poniedziałku życie seminarium wraca do swojego normalnego rytmu.

Czytaj więcej...

Ozdobo Paradyża, umacniaj wiarę w nas

kl. Wojciech Lisiewicz

Wb_300_200_16777215_00_images_stories_wydarzenia_2014-15_liderzy.JPG naszym seminarium trwają trzydniowe rekolekcje dla liderów Przyjaciół Paradyża. Prowadzi je ks. dr Zbigniew Cieszkowski. To już tradycja, że we wrześniu odpowiedzialni za poszczególne grupy spotykają się, by na nowo odkryć swoje powołanie i ważność misji, jaką pełnią.

Czytaj więcej...

Wakacje kleryka

kl. Wojciech Lisiewicz

b_300_200_16777215_00_images_stories_wydarzenia_2014-15_muminki.jpg

Niezauważony minął półmetek wakacji. Nawet wakacji kleryckich, które – podobnie jak studenckie – trwają trzy miesiące. Alumni naszego seminarium rozjechali się po całej diecezji i kraju, by dzielić się tym, co osiągnęli przez cały rok formacji. Nie brakuje oczywiście czasu na odpoczynek i rodzinne spotkania.

 

Czytaj więcej...

Zaproszenie na odpust Wniebowzięcia NMP

Wspólnota WSD

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi PannyJak co roku bardzo serdecznie zapraszamy na Święto Patronalne kościoła seminaryjnego w Paradyżu. Wzorem kilku ostatnich lat Msze Św. odpustowe ku czci Matki Bożej Wniebowziętej zostaną odprawione 15 sierpnia o godz. 8.00 oraz suma o godz. 18.00. Nie będzie Mszy Św. o godz. 12.00.